Ana sayfa Özel Yetenek Sınavları Tekstil Bölümü Başvuru Şartları

Tekstil Bölümü Başvuru Şartları

3728
0

Tekstil Bölümü Başvuru Şartları,Özel Yetenek Sınavları 2018,Tekstil tasarımcı adayları tasarım üretirken ayrıca yeteneklerini ve yaratıcı düşüncelerini tekstil endüstrisine uyarlamak üzere eğitilmektedirler.

 

 

TEKSTİL BÖLÜMÜ  

Bölümün Amacı

Bölümün amacı öğrencinin görsel algısını ve yaratıcı gücünü geliştirmektir. Tekstil tasarımcı adayları tasarım üretirken ayrıca yeteneklerini ve yaratıcı düşüncelerini tekstil endüstrisine uyarlamak üzere eğitilmektedirler. Bölüm endüstriye tasarım yarışmalarına katılarak yeni ve yaratıcı tasarımlarla destek vermektedir. Form ve fonksiyonelliğe bağlı yaratıcı gücü kullanırken tekstil endüstrisinin gelişimine ve teknolojisine ayak uydurmak bölümün amacıdır.

Eğitim

Dokuma Tasarımı: Dokuma teknikleri ile tasarım projeleri yapılır. Halı-kilim tezgahları, 4 çerçeveli el tezgahları, 24 çerçeveli şablon tezgahları bulunduğu dokuma atölyesindeki donanım ile dokuma kumaşlar ve sanat objeleri üretimi yapılır.

Baskı Tasarımı: Tekstil baskıcılığının temelini oluşturan, yazmacılıktan şablon baskıcılığa kadar çeşitli baskı tekniklerinin uygulandığı baskı atölyesi, deneysel çalışmaların yapıldığı baskı-batik- boya atölyesi bulunur. Hem serbest, hem de raporlu baskı denemelerinin yapıldığı çağdaş tasarımlar ile üretim projeleri yapılmaktadır.

Giyim Tasarımı: Biçim ve hacim, malzeme ilişkisinin denendiği giyim atölyesi ve dikiş tekniklerinin uygulandığı dikiş atölyesi bulunmaktadır. Yaratıcılığın ön planda olduğu serbest sanatsal çalışmalar yanı sıra hazır giyime yönelik uygulamalar ve teknik derslerde yer almaktadır.

Örme Tasarımı: Örme teknikleri ile tasarım projeleri yapılır. Bir adet 12 gauge, dört adet 7 gauge, iki adet 5 gauge ve bir adet 3 gauge v tipi elörme makinesinin bulunduğu örme atölyesindeki donanım ile örme kumaşlar ve sanat objeleri üretimi yapılır.

Sınav Başvurusu İçin

Adayın Özel Yetenek Giriş Sınavına başvurabilmesi için 2017 YGS sınavına girmesi ve YGS puan türlerinin birinden Müzik Bölümü için en az 180 (yüz seksen) diğer bölümler için en az 225 (iki yüz yirmi beş) ham puan alması gerekir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm) engelli olduklarını belgelemek kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

GİRİŞ SINAVLARI  

Tekstil Bölümü;

BİRİNCİ AŞAMA – ELEME SINAVI  

Sınav tek oturumludur.

Sınav Türü: Görsel algılama / bellek / kurgulama.

Adayların ikinci aşama seçme sınavlarına girme hakkını elde edebilmeleri için, birinci aşama eleme sınavından 100 puan üzerinden 50 puan almaları zorunludur. En yüksek puandan en düşüğe doğru yapılan sıralamaya göre, bölüm kontenjanlarının toplamının en az 3 (üç) ve en fazla 5 (beş) katı kadar aday, seçtiği bölümlerin ikinci aşama seçme sınavlarına girme hakkını kazanır.

İKİNCİ AŞAMA – SEÇME SINAVI

Bölümlerin eğitim öğretim programları doğrultusunda düzenlenecek İkinci Aşama Seçme Sınavı, Birinci Aşama Eleme Sınavını başaran adayların, ön kayıt formlarında tercih ettikleri bölümlere göre katılmaya hak kazanacakları iki kısımdan oluşan bir sınavdır.

  1. Kısım – Uygulama;

Sınav tek oturumda iki sorudan oluşur.

Sınav Türü: Model / bellek / kurgu / şekillendirme.

Değerlendirme: 100+100=200 puan üzerinden yapılır. Bölüm kontenjanının en çok 3 katı aday puan sıralamasına göre dosya değerlendirmesi ve sözlü görüşmeye alınır.

  1. Kısım – Dosya değerlendirmesi ve sözlü görüşme;

Adayların seçtikleri bölümlere göre, özel yeteneklerinin ölçüleceği bir sınavdır.

Değerlendirme: 100 tam puan üzerinden yapılır.

SINAVLARDA GEREKEN MALZEMELER

Tekstil Bölümü:

2B, 3B, 4B kurşun kalem, silgi, maket bıçağı, suluboya, kuru boya, yapıştırıcı, makas, su kabı, çeşitli fırçalar, kalemtıraş, kağıt altlığı (50×70 cm).

  Özel Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Bazı Lisans Programları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.