Ana sayfa Lise Taban Puanları Meslek Liseleri Tarım Alanı ve Taban Puanları

Meslek Liseleri Tarım Alanı ve Taban Puanları

2082
0

Tercih yapacak 8. sınıf öğrencileri için Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Tarım Alanı ve 2020 Taban Puanları. Türkiye’de hangi il ve ilçelerde hangi liselerde tarım alanı var ?

 

 

Tarım Alanı programı  altında 4 dal yer almaktadır;

1. Endüstriyel sebze ve meyve yetiştiriciliği
2. Tarım alet ve makineleri
3. Tarla bitkileri yetiştiriciliği
4. Süs bitkileri ve peyzaj

Tarım teknolojileri alanı altında yer alan endüstriyel sebze ve meyve yetiştiriciliği, tarım alet ve makineleri, tarla bitkileri yetiştiriciliği, süs bitkileri ve peyzaj dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

1.ENDÜSTRİYEL SEBZE VE MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tanımı: Endüstriyel sebze ve meyve yetiştiricisinin sahip olması gereken, sebze, meyve ve asmaların üretimi,yetiştiriciliği, hasadı ve pazara hazırlama yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretimin verildiği daldır.
Amacı: Tarım teknolojileri alanında endüstriyel sebze ve meyve yetiştiriciliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

2.TARIM ALET VE MAKİNELERİ

Tanımı: Tarım alet ve makineleri dalı, traktör ile tarım alet makinelerinin kullanımı için gereken bakım, basit onarım ve
ayarlarını yapma ve bunları tekniğine uygun olarak kullanma ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
Amacı: Tarım teknolojileri alanında tarım alet ve makineleri mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

3. TARLA BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tanımı: Tarla bitkileri yetiştiricisinin sahip olması gereken tahıllar, endüstri bitkileri, yağ bitkileri, tıbbi bitkiler ve yem bitkilerinin üretimi ile çayır, mera tesis ve ıslahının yapılması ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
Amacı: Tarım teknolojileri alanında tarla bitkileri yetiştiriciliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

4. SÜS BİTKİLERİ VE PEYZAJ

Tanımı: Süs bitkileri yetiştiricisi ve peyzaj uygulayıcısının sahip olması gereken, iç mekân, dış mekân ve kesme çiçeklerin üretimi, bakımı, kültürel işlemleri, pazara hazırlanması ile peyzaj uygulama ve çiçek düzenlemeleriyle ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.
Amacı: Tarım teknolojileri alanında süs bitkileri ve peyzaj mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Tarım Alanı Olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz

Okul AdıAlan AdıPansiyon Kont22 TEMMUZ 2019 TARİHLİ
BURDUR / TEFENNİ / Tefenni Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiTARIM ALANIPansiyon (Erkek)30276,3165
ÇANKIRI / MERKEZ / Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiTARIM ALANIPansiyon (Erkek)30246,2072

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.