Ana sayfa Özel Yetenek Sınavları Resim İş / Resim-İş Öğretmenliği Başvuru Şartları

Resim İş / Resim-İş Öğretmenliği Başvuru Şartları

11474
0

Resim İş / Resim-İş Öğretmenliği Başvuru Şartları 2020.Program lisans düzeyinde resim eğitimi almış bireylerin nitelikli resim öğretmeni olarak yetişmesini sağlamaktır.

 

 

Estetik beceri ve beğenileri gelişmiş, edindiği bilgileri topluma yansıtabilen, çağını izleyip yorumlayan, sanatsal gelişmelere katkıda bulunabilecek, yaratıcı bireyler yetiştirmek eğitimin temel amaçlarındandır. Bu amaçlar doğrultusunda eğitim öğretim programı uygulanır.

Eğitimde ana ilke: Sanat eğitiminin temel kavramlarına sahip ve anasanat atölyelerinde araştırmalarla yaratıcı kişiliği geliştirmiş öğretmen adayları yetiştirmektir. Eğitimde öğrencinin bilgi, beceri, bilimsel düşünme ve yaratıcı yeteneklerinin gelişmesini sağlayan çalışmalar; genel kültür, eğitim formasyonu ve gözlemlerle desteklenir.

Temel Hedefi Resim-iş Öğretmen yetiştirmek olan anabilim dalında öğrencilerin, yaratıcı yetenekleri izlenerek II sınıftan itibaren resim, grafik, heykel, seramik tekstil, özgün baskı, endüstri ürünleri tasarımı fotoğraf anasanat atölyelerinden birinde kişisel gelişmelerine olanak verilir.

Sınava başvuru puanı: Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların, TYT puanının en düşük 150 başarı sıralamasının ise 240 bininci sırasına sahip olmaları gerekiyor. 2021-YKS’den itibaren özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların TYT puanının en düşük 800 bininci başarı sırasına sahip olmaları aranacak.

Resim-İş Öğretmenliği ve Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dallarından sadece birine başvurulabilir.

İSTENEN BELGELER

Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı 2. Aşama Sınavına girmeye hak kazanan adaylar 2. aşama sınavına girdiği salondaki görevliye aşağıdaki belgeleri teslim edecekler­dir.

1-   Lise diplomasının önlü-arkalı fotokopisi veya mezuniyet belgesi.

2-   Belgeleri tam olmayan adaylar sınava alınmazlar.SINAV AŞAMALARI

Sınavın 1.aşamasına girmeyen adaylar, sınavın 2.aşamasına giremezler.

Sınavın 1.aşaması: Sınav süreleri, sınavın 1.aşaması sınav başlangıcından itibaren 150 dakikadır.Sınavın 1.aşaması “canlı modelden beyaz resim kağıdı üzerine kurşun kalemle çizim” şeklinde olacaktır. Sınav kağıtları kurum tarafından verilecektir.

Sınavın 2.aşaması: 2.aşama sınavının birinci oturumu, imgesel (hayali) desen çalışması, ikinci oturumu ise; yaratıcı deneysel desen çalışması şeklinde yapılacaktır. Her iki oturumdaki sınavlarda kurumca verilen beyaz resim kağıtlarına kurşun kalemle çizim yapılacaktır. Her iki oturumdaki sınav süresi sınavın başlangıcından itibaren 150’şer dakikadır.Sınav malzemeleri: Adaylar, sınavlarda kullanmak üzere; kurşun kalem, silgi, kıskaç, 40 X 60 cm. ölçülerin­de altlık getirmek zorundadırlar.SINAV SONUÇLARI

1.aşama sınav sonucu; başarılı, başarısız şeklinde ilan edilir. 2.aşama sınavına, 1.aşama sınavında başarılı olan öğrencilerden kontenjanın 4 katı kadar öğrenci katılır.2.aşama sınavına katılan öğrenciler arasından kontenjan sayısının iki katı kadar sayıda öğrenci başarılı olarak ilan edilir.

Birinci aşama sınavı puanının %40’ı ile ikinci aşama sınavı puanının %60’ı hesaplanarak toplanıp, adayın ÖYSP puanı belirlenir.Başarılı olan öğrencilerin sonucu ÖSYM’nin o yılki klavuzunda yer alan formüle göre hesaplanarak aldıkları puanlara göre en yüksekten en düşüğe doğru belirlenir.Yetenek seçme sınavları sonuç hesaplamasında sadece Güzel Sanatlar Liseleri Resim Bölümü mezunları ek puan alacaklardır.

Özel Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Bazı Lisans Programları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.