Ana sayfa Rehberlik LYS Rehberlik 2017 (Güncel )

LYS Rehberlik 2017 (Güncel )

1590
0

LYS Rehberlik 2017 .ÖSYM’nin 2017 Lisans Yerleştirme Sınavı ( LYS ) kılavuzu dikkate alınarak LYS’de neler değişti ? LYS Kısa cevaplı sorular ve soru sayıları.Puan türü değişen programlar

 

 

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Test Ağırlıkları

lys2017

Lisans Yerleştirme Sınav (LYS) Soru Dağılımları

lyspuantuleri

2017 LYS’de Neler Değişti

LYS’ler de kısa cevaplı sorular da yer alacaktır. Kısa cevaplı sorular da adaylar sorunun cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklardır. Bu soruların optik cevap alanları cevap kâğıtlarının arka yüzünde de yer alabilecektir.Kısa cevaplı sorularda cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır.Cevaplar, cevap alanına ilk kutucuktan başlanarak yazılacak ve ilk kutucuktan başlanarak kodlanacaktır.

İşaretlediğiniz bir cevabı değiştirmek istediğinizde, silme işlemini çok iyi yapmanız gerektiğini unutmayınız.Kısa cevaplı sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kâğıdına yazılan ve/veya kodlanan sorulardır.

Özel yetenek gerektiren programların sınavları ile seçme ve yerleştirme işlemleri yükseköğretim kurumlarınca yapılmaktadır.Özel yetenek gerektiren programlara başvurular doğrudan programın bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapılır. Sınav ve değerlendirme işlemleri ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yürütülür.

Özel yetenek sınavı gerektiren programlar Tablo 5’te yer almaktadır. Tablo 5’te yer alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için 2017-YGS’ye girmiş ve 2017-YGS puanlarının herhangi birinden en az 150 puan almış olmak gereklidir.Bu programlardan her birine, puan türünde sınırlandırma yapılmadan ve en az kaç puan almış olan adayların başvurabileceklerine başvuru öncesinde sınavı yapacak ilgili yükseköğretim kurumunca karar verilerek, bu karar basın-yayın organlarıyla adaylara duyurulacaktır.

2017 LYS’de Neler Değişti

MATEMATİK SINAVI (LYS-1)

11 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak olan LYS-1, sabah saat 10.00’da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve 135 dakika sürecektir. LYS-1’de Matematik Testi yer alacaktır. Testte 80 soru bulunacaktır. YANİ MATEMATİK VE GEOMETRİ BİRLEŞTİRİLDİ.

Matematik Testinde 3 soru, KISA CEVAPLI SORU olacaktır. Adaylar sorunun cevabı olan rakamı cevap kâğıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklardır.

FEN BİLİMLERİ SINAVI (LYS-2)

17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-2, sabah saat 10.00’da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-2’de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde 30’ar soru bulunacak ve 45’er dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Fizik, Kimya, Biyoloji Testinin her birinde 1’er soru, KISA CEVAPLI SORU olacaktır.

EDEBİYAT-COĞRAFYA SINAVI (LYS-3)

18 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak olan LYS-3, sabah saat 10.00’da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecektir. LYS-3’te, Türk Dili ve Edebiyatı Testi ile Coğrafya-1 Testi yer alacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-1 Testinde ise 24 soru

bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi verilecektir.

Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 2 soru, Coğrafya-1 Testinde 1 soru, KISA CEVAPLI SORU olacaktır.

SOSYAL BİLİMLER SINAVI (LYS-4)

10 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4, sabah saat 10.00’da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-4’te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır.

Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir.

Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir.

Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır.

YABANCI DİL SINAVI (LYS-5)

17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-5, öğleden sonra saat 14.30’da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecektir. Sınavda adaylara 80 soru sorulacaktır.

Yabancı Dil Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır.

Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacaktır.

KISA CEVAPLI SORULARDA YANLIŞ DOĞRUYU GÖTÜRMEYECEK.

2017 LYS’de Neler Değişti

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.

Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.

Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5 ten TS-1 e

Özel Eğitim Öğretmenliği YGS-4 ten TS-1 e

Kimya Öğretmenliği YGS-2 den MF-1 e

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği YGS-6 dan TM-2 ye

İlahiyat YGS-4 den TS-1’e

Bilgisayar ve Tek. Öğretmenliği YGS-1 den MF-1 e geçmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.