Ana sayfa Üniversite Taban Puanları İstatistik Bölümü 2019-2020 Taban Puanları

İstatistik Bölümü 2019-2020 Taban Puanları

1933
0

ÖSYM’nin resmi sitesinde yayımlanan İstatistik 2019-2020 taban puanları ve İstatistik başarı sıralamaları aşağıdaki tabloda verilmiş olup İstatistik bölümü için en küçük devlet ve özel üniversite puanları bulunmaktadır.

 

 

İstatistik

Bölümde belli bir alanda veri toplama, bu verileri çözümleme ve yorumlama yöntemleri konusunda eğitim ve araştırma yapılır. Matematiksel ve uygulamalı istatistik olmak üzere iki alana ayrılır. Matematiksel istatistik sayısal bilgiyi elde etmek ve yorumlamak için istatiksel yollar geliştirmede matematiksel tekniklerden yararlanılır. Olasılık kuramı, deney düzeni, çeşitli analiz yontemleri geliştirme gibi alanlarda çalışır. Uygulamalı istatistik, belli bir konu alanında verileri toplamak ve çözümlemek için istatiksel yöntemlerden yararlanır. Nüfus artışını ekonomis gelişmeyi, tarımsal ve endüstriyel ürünlerdeki artışı önceden tahmin etmek, uygulamalı istatistiğin alanına girer. Uygulamalı istatistikçiler sosyal ve politik bilimler, top, eğitim, doğal bilimler, endüstriyel faaliyetler vs. Alanlarda sayısal verilerin toplanması, çözümlenmesi ve bunlara dayanarak geleceğe ait tahminlerin yapılması ile ilgili konularda çalışırlar. DİE, PTT, ve Tübitak gibi kuruluşlarda, sosyal ve politik bilimler, tıp, eğitim, doğal bilimler, endüstriyel faaliyetler alanlarında hizmet veren sektörlerde çalışılabilir. 

Programın Amacı: İstatistik programı, belli bir alanda veri toplama, bu verileri çözümleme ve yorumlama öntemleri konusunda araştırma ve eğitim yapar. İstatistik, matematiksel ve uygulamalı istatistik adı altında iki alana ayrılır. 

– Matematiksel İstatistik: Birinci derecede kuramlarla uğraşır, sayısal bilgiyi elde etmek ve yorumlamak için istatistiksel yollar geliştirmede matematiksel tekniklerden yararlanır. Olasılık kuramı, deney düzeni, çeşitli analiz yöntemleri geliştirme gibi alanlar kuramsal istatistiğin üzerinde çalıştığı alanlardır. 

Uygulamalı İstatistik: Güncel sorunları, kabul edilmiş, bilinen yöntemlerle çözmeye çalışır. Belli bir konu alanında verileri toplamak ve çözümlemek için istatistiksel yöntemlerden yararlanır. Nüfus artışını, ekonomik gelişmeyi, tarımsal ve endüstriyel ürünlerdeki artışı önceden tahmin etmek uygulamalı istatistik alanına girer. Uygulamalı istatistikçiler, sosyal ve politik bilimler, tıp, eğitim, doğal bilimler, endüstriyel faaliyetler vb. alanlarda, sayısal verilerin toplanması, çözümlenmesi ve buna dayanarak geleceğe ilişkin tahminler yapılması ile ilgili konularda çalışırlar. 

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İstatistik programında eğitim süresi 4 yıl olup bu süre içinde genellikle matematik, cebir, geometri ve sayısal yeteneğe dayalı konularla ilgili dersler okutulmaktadır. 

Gereken Nitelikler: İstatistik programına girmek isteyenler matematiğe yetenekli ve ilgili; matematiksel kavramlar üzerinde düşünebilen, alanda yeni yollar aramaya hevesli, bilimsel tutuma sahip olmalıdırlar. Sabır, ayrıntılarla uğraşmaktan bıkmama, yılmama gibi kişilik özelliklerine sahip olanlar bu alanda başarılı olabilirler. İstatistik programındaki öğrencilere Etibank, DİE, PTT gibi kuruluşlar hizmet karşılığı burs imkânı sağlamaktadırlar. Ayrıca TÜBİTAK üstün yetenekli ve başarılı öğrencilere karşılıksız burslar vermektedir. 

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: İstatistik programını bitirenlere “İstatistikçi” ünvanı verilir. İstatistikçi, kendince özel anlamı olan sayı ve sembollerle uğraşır. Kullandığı semboller özel bir dile benzer, bu yolla karmaşık ilişkileri basite indirger. Elde edilen sayısal verileri analiz ederek ilgilenilen sorunların çözümüne yarayacak çıkarsamalarda bulunur. 

Çalışma Alanları: İstatistik programı mezunları genellikle şu üç alanda çalışmaktadırlar: Öğretim, araştırma ve uygulama.Bunlardan ilk ikisi genellikle kuramsal istatistik alanına girer ve bu alana ilgi duyanlar genellikle üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışabilirler.Uygulamalı istatistikçiler sosyal ve politik bilimler, tıp, eğitim, doğal bilimler, endüstriyel faaliyetler vb. alanlarda sayısal verilerin toplanması, çözümlenmesi ve buna dayanarak geleceğe ilişkin tahminler yapılması ile ilgili konularda çalışırlar. Endüstrileşme ve planlı kalkınma çabasında olan ülkemizde iyi yetişmiş istatistikçilere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Matematiksel kavramlar üzerinde düşünebilen ve bunu çevresindekilere aktarabilen kimseler için istatistikçilik gelecek vadeden bir meslek olabilir.İstatistik Bölümü 2019-2020 Taban Puanları

Üniversite AdıProgram AdıPuan
Türü
Genel
Kont.
En Küçük
Puan
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)İstatistik (İngilizce)SAY60404,78621
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)İstatistikSAY80299,44589
MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)İstatistikSAY60275,03808
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)İstatistikSAY90270,73483
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİİstatistikSAY65266,30121
ANKARA ÜNİVERSİTESİİstatistikSAY60256,96869
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)İstatistikSAY80253,74105
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİİstatistik (Burslu)SAY23250,36791
GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)İstatistikSAY80248,15813
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)İstatistikSAY70247,50172
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİİstatistikSAY60243,40027
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON)İstatistik ve Bilgisayar BilimleriSAY60243,26647
ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİİstatistikSAY50239,51891
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİİstatistikSAY30237,06261
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİİstatistik ve Bilgisayar BilimleriSAY20234,63598
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)İstatistikSAY30226,74866
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA)İstatistikSAY30225,73154
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)İstatistikSAY20225,16784
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİİstatistikSAY30221,61482
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)İstatistikSAY30221,00459
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)İstatistik (KKTC Uyruklu)SAY2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.