Ana sayfa Özel Yetenek Sınavları Güzel Sanatlar Fakülteleri Fotoğraf Bölümü Başvuru Şartları

Güzel Sanatlar Fakülteleri Fotoğraf Bölümü Başvuru Şartları

2175
0

Güzel Sanatlar Fakülteleri Fotoğraf Bölümü Başvuru Şartları

 

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Genel Başvuru Şartları

Giriş Yetenek Sınavlarına başvuracak adayların lise ya da dengi bir okuldan mezun olmaları gereklidir.
Bölümlere başvuracak adayların ÖSYM tarafından 2018 yılında yapılan TYT’nin herhangi bir puan türünden en az aşağıdaki puanları almış olmaları gereklidir :

Bölümler 2018 TYT Taban Puanı Resim ve Heykel 185 ,Seramik ve Cam Tasarımı, Grafik Tasarım, Tekstil ve Moda Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları, Sahne Dekorları ve Kostümü,Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu, Fotoğraf 225

2018 TYT’nin herhangi bir puan türünden yeterli puana sahip adaylar, en fazla 3 (üç) tercih yapmak üzere bölümlere başvurabilirler.

Resim Bölümü’ne ve Heykel Bölümü’ne başvuracakların, 2018 TYT’nin herhangi bir puan türünden en az 185 taban puan almış olmaları yeterlidir. (Puanı 185 ile 224,999 arasında olan adaylar, sadece Resim ve Heykel Bölümlerini tercih edebilirler, başka tercihte bulunamazlar.)

BARAJ SINAVLARI
Fotoğraf Bölümü’nü tercih eden adaylar görsel içerikli BARAJ sınavına girerler. Adaylar başvurdukları bölüm ile ilgili baraj sınavından başarılı olmak zorundadırlar. Baraj sınavları, 100 puan üzerinden değerlendirilir. Baraj sınavlarında 40 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılır ve yerleştirme sınavlarına girmeye hak kazanırlar. Baraj sınavlarında 40 puanın altında puan alan adaylar ise başarısız sayılır ve aldıkları puan ilan edilmez.

Fotoğraf Bölümü :

Bölüm Baraj sınavı “Algılama ve Görsel Hafıza” sınavından 40 ve üzeri puan alan adaylar bu bölümün yerleştirme sınavına girmeye hak kazanırlar.

Fotoğraf Bölümü Yerleştirme Sınavı, “Genel Kültür-Bilgi” sınavı ve “Çizim” sınavı olmak üzere tek oturumda, iki aşamalı olarak yapılır.

Bölüm yerleştirme sınavı puanı,

Genel Kültür-Bilgi Sınavının %70’i ve Çizim Sınavının %30’u toplanarak, 100 puan üzerinden değerlendirilir. Adayların bölüm yerleştirme sınavında başarılı sayılması için en az 60 ve üzeri puan almaları gerekir. Bölüm Yerleştirme Sınavı’ndan 60 puanın altında puan alan adaylar ise başarısız sayılır ve aldıkları puan ilan edilmez.

Fotoğraf Bölümüne başvuran adaylardan, Baraj Sınavı’ndan 40 ve üstü alan ve Bölüm Yerleştirme Sınavı’ndan 60 ve üstü puan alan adayların ÖZEL YETENEK SINAVI PUANI (ÖYSP), Baraj Sınavı puanının % 50’si, Bölüm Yerleştirme Sınavı puanının % 50’si toplanarak belirlenir.FOTOĞRAF BÖLÜMÜ 

Bölümün Amacı

Ülkemizde meslek ve sanat eğitiminin birincil sorunu, eğitim, üretimin gereksinmeleri ile bağdaşamamasıdır. Fotoğraf Bölümü’nün çıkış noktası, ülkemizdeki fotoğraf sektörü ile iletişim içinde olan bir eğitimi gerçekleştirecek olanakları aramaya yöneliktir. Bu nedenle kuruluş aşamasından itibaren bu bağın kurulmasına özen gösterilmektedir. Teknik, estetik ve kuramsal bilgilerle donanmış yaratıcı fotoğraf sanatçılarının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Eğitim

Bölümün amacı reklam, moda dünyası, basın-yayın alanı, arşiv ve belge araştırma alanı, doğa ve sit alanlarının belgelenmesi, fotoğraf araştırma ve geliştirme projeleri ile fotoğraf sanatı alanına nitelikli eleman yetiştirmektir. Öğrencilerin teknik, estetik ve kuramsal bilgilerini artırmak ve fotoğraf sanatının diğer sanat dalları ile etkileşimini gösterebilmek amacıyla lisans öğretiminin ilk iki yılında fotoğraf tekniği, estetiği ve genel kültür dersleri programda yer almaktadır. Üçüncü ve dördüncü ders yılları içerisinde fotoğrafın uzmanlık dallarında çalışmalar devam ettirilmektedir. Son sınıfın ikinci yarıyılında ise öğrencinin önerisi ve jürinin onayı ile seçilen bir konuda diploma projesi ödevi verilir.

Özel Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Bazı Lisans Programları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.