Ana sayfa Özel Yetenek Sınavları Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Başvuru Şartları 2020

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Başvuru Şartları 2020

24394
0

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Başvuru Şartları 2020 Beden eğitimi Öğretmeni nasıl olunur Besyo başvuru şartları nelerdir beden eğitimi öğretmenliği puanları

 

 

Özel Yetenek Sınavı’na Girmek İçin Başvuru Şartları:

2020 TYT’de herhangi bir puan türünden en az 150, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için en az 180 puan almış olmak şarttır. 2021 yılından itibaren 800 bin baraj sıralaması getirilecektir.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği; genel kültür, spor alan bilgisi ve öğretmenlik meslek bilgisi alanında ders ve uygulamalara yer veren, spora özgü öğretim yöntemlerini geliştirip kullanabilmeyi, farklı özelliklere sahip bireylerin özelliklerine göre bilgi ve beceri kazandırabilecek yeterlikte donanıma sahip öğretmen yetiştiren programdır.

Bölümün Amacı
Belli bir spor dalında yetenekli, bireyin hem fizyolojik hem psikolojik olarak performans ve dayanıklılığını en üst düzeye çıkartabilmek için yönlendirici ve geliştirici çalışmaları yürütebilecek sporcuları ve spor eğiticilerini yetiştirmektir.

Kariyer Olanakları

Mezunlar; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda, üniversitelerde, okullarda, spor kulüplerinde ve spor komplekslerinde antrenör, yönetici ya da öğretmen olarak görev alabilirler.


BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ 

Ön Kayıt İçin Gerekli Belgeler
1. Doktor Raporu (“BESYO yetenek sınavına girmesinde sakınca yoktur” veya “spor yapmasında sakınca yoktur” ibareli)
2. TC nolu Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
3. Puan Kartı (ÖSYM Sonuç Belgesi)
4. Diploma veya çıkış belgesinin fotokopisi

SINAVIN YÜRÜTÜLMESİ

1. Müfredat Programlarında yer alan ve Üniversiteler arası yarışmalarda Üniversiteyi temsil hakkı olan spor dallarında Milli olup Milliliği devam eden sporcular ÖYSP’dan tam puan almış kabul edilerek koordinasyon testinden muaf sayılır.

2. Koordinasyon Testi Koordinasyon Parkurunda bayanlarda 38.00, erkeklerde 28.00 saniye üst limit derecelerdir. Bu sürelerin üzerinde derece yapan adaylar sıfır (0) puan almış kabul edilirler. Her aday bu parkuru iki kez koşar ve en iyi derecesi geçerli derece olarak alınır. Adayların Koordinasyon Parkurundan elde edecekleri dereceler yüzde rank sistemine göre 100 puan üzerinden derecelerine karşılık gelen ham puana dönüştürülür.

NOT: Belgelemeleri koşulu ile, Milli olan ve milliliği devam eden sporcular koordinasyon testine alınmaz ve testten tam puan almış kabul edilirler.

Koordinasyon Testi: Yedi bölümden oluşur.

Bölüm 1: Çıkış çizgisinden geçerek koşuyu başlatmak.

Bölüm 2: Uzaklıkları işaretlenmiş altı kulenin her birinin arkasından geçerek slalom koşusunu bitirmek.

Bölüm 3: Kasa içinde bulunan basketbol topunu işaretli duvara üç kez atıp tutmak (top elden kaçarsa yedekte bulunan ikinci topla harekete devam edilir; üçüncü atışın (son) sonrasında top kasaya konulmalıdır).

Bölüm 4:
 Birinci engelin üzerinden, ikinci engelin altından ve üçüncü (son) engelin üzerinden geçmek. Engeli düşüren aday diskalifiye edilir.

Bölüm 5: Denge aleti üzerinden boydan boya geçmek. (Denge aletinin başlangıç ve bitiş kısmında bulunan işaretli bölgelere basmak zorunludur. Aday denge aletinden düşerse, düştüğü yerden tekrar aletin üzerine çıkarak teste devam edebilir)

Bölüm 6: Jimnastik sırasının üzerinden sağ-sol beşer kez (toplam 10 tekrar) çift ayak ile sıçramak.

Bölüm 7: Bitiriş çizgisinden geçerek koordinasyon parkurunu tamamlamak.



KESİN KAYIT BELGELERİ
1. ÖSYM Sınav Sonuç Belgesi
2.Lise diplomasının aslı veya diploma hazırlanmamış ise mezuniyet belgesinin aslı veya Üniversitece onaylı sureti; liseyi yurtdışında bitirenler için Milli Eğitim Bakanlığı denklik belgesinin aslı veya Kurumca onaylı sureti,
3.T.C. Kimlik Numarası beyanı,
4.Erkek adaylar için askerlikle ilişiğinin bulunmadığına dair yazılı beyan,
5. 6 adet renkli vesikalık fotoğraf (4,5×6 cm),
6.Öğrenci adayının kayıt yaptıracağı bölümün/programın koşulları gerektiriyorsa, sağlık durumunun elverişli olduğuna dair sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık raporu,
7. Öğretim ücretinin yatırıldığına dair makbuz.

Özel Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Bazı Lisans Programları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.