Ana sayfa Yurtdışı Eğitim AuPair Programları Au Pairlik Nedir ? Kimler Au Pair Olur ?

AuPair Programları Au Pairlik Nedir ? Kimler Au Pair Olur ?

1959
0

Au pair, Fransızca anne yardımcısı anlamına gelmektedir. İlk olarak Fransa ve İngiltere gibi batı Avrupa ülkeleri arasında bu değiş-tokuş başlamış, 1978 yılında kanunlaşmış ve kanun kapsamına diğer birtakım ülkeler de alınmıştır.

 

Türkiye bu hakka sahip ülkelerden birisidir. Au-pair’lik İngilizceyi uzun bir zaman diliminde yavaş yavaş fakat en ekonomik şekilde öğrenmek isteyenler için hazırlanmış bir programdır.

AuPair programları, 1979 yılında Avrupa Konseyi’nin yayınladığı AuPair’lik statüsüne göre, başta İngiltere olmak üzere bir çok ülkede, Çalışma Bakanlıkları kontrolünde; yurtdışında bir ailenin yanında kalarak, aileye çocuk bakımında ve günlük hafif ev işlerinde yardımcı olmak, bu sayede cep harçlığı kazanıp aynı zamanda dil okullarına da giderek o ülkenin dilinin öğrenilmesini hedefleyen resmi bir sistemdir.
İngiltere’de AuPair olabilmek için; 17-27 yaşları arasında, en az lise mezunu ve bekar olmak, İngilizce’yi günlük konuşmaları yapabilecek seviyede bilmek gerekir. Çalışma saatleri, İngiliz Hükümeti tarafından haftada 25 saat olarak sınırlandırılmıştır. Bu yükümlülüğün içeriğini, çocuk bakımı ve hafif ev işleri oluşturmaktadır. Au Pair, genellikle cumartesi ve pazar olmak üzere iki tam gün izinlidir. Kalınacak evde sağlık koşulları yerinde, donanımlı, yalnızca AuPair’e ait bir oda bulunur ve AuPair’in beslenmesi aile tarafından  sağlanır. Aile ile herhangi bir rahatsızlık yaşanması durumunda üç hafta içerisinde yeni bir aile bulunur.
AuPair’in alacağı haftalık ücret en az 55 Sterlin’dir. Bu ücret, sosyal yaşamın sürdürülebilmesi ve dil kurslarına gidebilmek için yeterlidir. Birlikte kalınan aile, gideceği okulu bulmasında AuPair’e yardımcı olmakta, okul saatleri ile iş saatleri birbirleriyle çakışmayacak şekilde ayarlanmaktadır.KİMLER AU PAİR OLABİLİR?

17–27 yaşları arasında, En az lise mezunu, Evli olmayan (çocuksuz boşanmış kişiler kabul edilebilir), Temel düzeyde İngilizce bilgisine sahip olan, Çocuk bakımı konusunda ilgili ve istekli olan her genç aupair olabilir.

AU PAİRİN AİLEYE YÖNELİK SORUMLUKLARI

Aupair haftada 25 saat çalışmakla yükümlüdür. Çalışma saatlerinin düzenlenmesi çocuklarının okul ve aupairin İngilizce kurs saatleri ile bağlantılıdır. Hafta içi çocukların okulda olduğu saatler ile akşamlar ve de hafta sonları tüm gün aupair için tatildir. Aupairin görevleri çocukların bakımı konusunda anneye yardımcı olmak, çocukları gezdirmek, okula götürmek, gerektiğinde dersleri ile ilgilenmek ve basit ev işleri konusunda aileye yardımcı olmak şeklinde özetlenebilir. Aupair, anne ve babanın haftada 1-2 gece dışarı çıkması durumunda çocuklara bakmakla yükümlüdür. Aupairin İngiliz aile ile birlikte kaldığı süre içerisinde aile düzenine adapte olamadığı gözlenirse aupairiın isteği doğrultusunda 2 hafta içinde aile değiştirilebilir.

AİLENİN AU PAIRE YÖNELİK SORUMLULUKLARI

Aile aupairin üç öğün yemeğini, konaklamasını ve ev içindeki tüm giderlerini karşılamakla yükümlüdür. Aupairin kendine ait özel bir odası olmak zorundadır. Aileler birlikte yaşadıkları süre içerisinde aupairin güvenliğini tam olarak sağlamak mecburiyetindedir. Aupairin aile içinde göreceği herhangi bir zarardan tamamıyla aile sorumludur ve böyle bir durumda aile, İngiliz hükümetinin yasal müeyyideleri ile karşı karşıya gelir. Bu konuda çok duyarlı olan İngiliz hükümeti, yasalar çerçevesinde gerekli işlemleri yapmaktadır. Aupair, ailenin bir parçasıdır. Aile aupaire bu yönde davranmak zorundadır. Ne suretle olursa olsun aile bireylerinden hiçbirinin yapmadığı ağır ev işlerinin aupair tarafından yapılması beklenemez. Aile aupairin haftada 25 saatlik çalışma süresi dışında kursa gitmesine izin vermek zorundadır.

AU PAIRIN KATILABİLECEĞİ İNGİLİZCE KURSLARI

Aupair çalışma saatleri dışında İngilizce kurslarına ya da farklı etkinliklere katılma imkanına sahiptir. İngiltere’ye gittiğinizde eğitim alacağınız okula ailenin yardımı ile şahsen başvurmanız, seviye tespit sınavına girmeniz ve aupair olduğunuzu beyan ederek kaydınızı yaptırmanız gerekir. İngiltere’de 2 değişik İngilizce kursu vardır. Bunlar:

– Ücretsiz devlet kursları (aupairler tarafından genellikle bu kurs tercih edilir),
– Özel kolejlerdir (12 Haftalık okul ortalama 150-200 Sterlin arasındadır). İngiltere’ye gittiğinizde, eğitim alabileceğiniz okullar hakkında acentemiz ya da kaldığınız aile sizi bilgilendirmektedir. İngiltere’de her şehirde ve her kasabada devlet Okulları bulunmaktadır. Kalite bakımından kolejlerden hiçbir farkı yoktur.

SAĞLIK HİZMETLERİ

İngiltere hükümetinin zorunlu bir sağlık sigortası koşulu bulunmamaktadır. Aupairler yanlarında kaldıkları ailenin sağlık sigortasından ücretsiz olarak yararlanır. İngiltere’de sağlık ocakları ve hastanelerde verilen hizmetler ücretsizdir. Ameliyat gerektirecek tedaviler bu kapsama girmez.

MASRAFLAR VE ALINACAK ÜCRET

Aupair haftada 25 saat çalışarak ayda 200 ile 300 sterlin arasında cep harçlığı alır. Aupair çalıştığı her ekstra saat başına ortalama 3-4 pound ek ücret alır. Kolejlere katılmak isterlerse ödeyecekleri aylık ücret 30-40 pound civarındadır.
Aupairin aile içindeki tüm masrafları ve aile ile birlikte çıktığı kısa ya da uzun süreli tatillerin tüm giderleri bizzat aile tarafından karşılanır.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

2 adet vesikalık fotoğraf ve varsa çocuklarla çekilmiş fotoğraflarınız, 1 Referans Mektubu (çocuklarla olan ilişkilerinizden bahsetmeli), Adli Sicil Kaydı, “Dear Family” hitabı ile başlayan, kendiniz, aileniz, çocuklarla ilişkileriniz, hobileriniz, ilgi alanlarınız, geçmişteki iş deneyimleriniz, ev işleri konusundaki becerileriniz, gelecek için planlarınız ve ailenin sizin hakkınızda bilmesi gerektiğini düşündüğünüz konuları kapsayan bir mektup., Vize başvuru dosyanızın hazırlanması

İngiltere’de aupair olabilmek için şu ülkelerden birinin vatandaşı olmalısınız:

Bütün AB üyesi ülkeleri ile ek olarak aşağıda listelenmiş ülkeler:

Andorra Faroe Adaları Romanya
Bosna Hersek Cum. Grönland San Marino
Bulgaristan Makedonya Türkiye
Hırvatistan Monako

Aupair için danışmanlık yapan yurt dışı eğitim danışmanlık şirketleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.