Ana sayfa Lise Taban Puanları Meslek Liseleri Adalet Alanı ve Taban Puanları

Meslek Liseleri Adalet Alanı ve Taban Puanları

4897
0

Tercih yapacak 8. sınıf öğrencileri için Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Adalet Alanı ve 2019-2020 Taban Puanları.Eski Adıyla Adalet Meslek Liselerinde hangi dallar bölümler var ?

 

 

Adalet Alanı Dallar

  • Zabıt Kâtipliği
  • İnfaz ve Koruma

ZABIT KÂTİPLİĞİ

Zabıt kâtibi; Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı, adli ve idari yargı cumhuriyet başsavcılıkları ile ilk derece mahkemeleri, bölge mahkemeleri ile yüksek mahkemelerde ilgili mahkeme başkanı, hâkim veya savcının onayı ile yazı işleri müdürünün yaptığı iş bölümü çerçevesinde, kalem hizmetlerini belirli bir süre içerisinde kendi başına yürüten, yaptığı işlemler nedeniyle amirlerine karşı sorumlu olan nitelikli kişidir.

İNFAZ VE KORUMA

İnfaz ve koruma memuru; Adalet Bakanlığına bağlı ceza infaz kurumlarında iç güvenliği sağlama, tutuklu ve hükümlülerin cezalarının infazını sağlama ve bunların iaşelerine, sosyal ve eğitim ile meslek edinme faaliyetlerine katılmalarını sağlama ve işyurtlarında çalışma güvenliğini sağlama görevlerini belirli bir yönetim ve organizasyon içerisinde yürüten nitelikli kişidir.

İş Bulma İmkanları

Zabıt Kâtipliği dalından mezun olanlar; ilk derece (hukuk, ceza, idare ve vergi)  mahkemeleri, bölge (adliye ve idare) mahkemeleri, yüksek mahkemeler, Adalet Bakanlığı (merkez ve taşra) teşkilatı, cumhuriyet başsavcılıkları, ceza infaz (cezaevi ve tutukevleri) kurumlarında istihdam edilirken yüksek seçim ve seçim kurulları ile noterlikler, hukuk ve avukatlık büroları, bankalar ve sigorta şirketleri ile kamu ve özel kurumların hukuk ile ilgili birimlerinde de iş bulabilmektedirler.

İnfaz ve Koruma dalından mezun olanlar; Adalet Bakanlığı (merkez ve taşra) teşkilatı, cumhuriyet başsavcılıkları, ceza infaz (cezaevi ve tutukevleri) kurumlarında istihdam edilirken özel güvenlik şirketleri ile kamu ve özel kurumların güvenlik ile ilgili birimlerinde de iş bulabilmektedirler.

Zabıt kâtibi, infaz ve koruma memurluğuna atanabilmek için, Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyanlardan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre ilgili komisyonlarca yapılacak mülakat sınavında başarılı olanlar atanmaktadırlar. Yapılan bu sınavda, adalet meslek liselerinin Adalet alanı Zabıt Kâtipliği ile İnfaz ve Koruma dalı mezunlarına öncelik verilerek bunların atamaları gerçekleştirilmektedir.

Adalet Alanı Taban Puanları

Okul AdıAlan AdıPansiyon Kont22 TEMMUZ 2019 TARİHLİ
ANKARA / ALTINDAĞ / Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiADALET ALANIPansiyon Yok60336,7221
ANTALYA / KEPEZ / Nazime Baki Saatçioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiADALET ALANIPansiyon Yok30363,2277
İSTANBUL / KAĞITHANE / Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiADALET ALANIPansiyon Yok60306,4999
K.MARAŞ / ONİKİŞUBAT / Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiADALET ALANIPansiyon Yok30356,2635
KİLİS / MERKEZ / Kilis M. Hanifi ve Ökkes Cumbus Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiADALET ALANIPansiyon Yok30237,2136
NİĞDE / MERKEZ / Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiADALET ALANIPansiyon Yok30321,3452

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.