Ana sayfa Lise Taban Puanları Meslek Liseleri Adalet Alanı 2020 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri

Meslek Liseleri Adalet Alanı 2020 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri

5736
0

Meslek Liseleri Adalet Alanı 2020 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri. Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Adalet Alanı ve 2020 Taban Puanları

 

 

Adalet Alanı Dallar

  • Zabıt Kâtipliği
  • İnfaz ve Koruma

ZABIT KÂTİPLİĞİ

Zabıt kâtibi; Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı, adli ve idari yargı cumhuriyet başsavcılıkları ile ilk derece mahkemeleri, bölge mahkemeleri ile yüksek mahkemelerde ilgili mahkeme başkanı, hâkim veya savcının onayı ile yazı işleri müdürünün yaptığı iş bölümü çerçevesinde, kalem hizmetlerini belirli bir süre içerisinde kendi başına yürüten, yaptığı işlemler nedeniyle amirlerine karşı sorumlu olan nitelikli kişidir.

İNFAZ VE KORUMA

İnfaz ve koruma memuru; Adalet Bakanlığına bağlı ceza infaz kurumlarında iç güvenliği sağlama, tutuklu ve hükümlülerin cezalarının infazını sağlama ve bunların iaşelerine, sosyal ve eğitim ile meslek edinme faaliyetlerine katılmalarını sağlama ve işyurtlarında çalışma güvenliğini sağlama görevlerini belirli bir yönetim ve organizasyon içerisinde yürüten nitelikli kişidir.

İş Bulma İmkanları

Zabıt Kâtipliği dalından mezun olanlar; ilk derece (hukuk, ceza, idare ve vergi)  mahkemeleri, bölge (adliye ve idare) mahkemeleri, yüksek mahkemeler, Adalet Bakanlığı (merkez ve taşra) teşkilatı, cumhuriyet başsavcılıkları, ceza infaz (cezaevi ve tutukevleri) kurumlarında istihdam edilirken yüksek seçim ve seçim kurulları ile noterlikler, hukuk ve avukatlık büroları, bankalar ve sigorta şirketleri ile kamu ve özel kurumların hukuk ile ilgili birimlerinde de iş bulabilmektedirler.

İnfaz ve Koruma dalından mezun olanlar; Adalet Bakanlığı (merkez ve taşra) teşkilatı, cumhuriyet başsavcılıkları, ceza infaz (cezaevi ve tutukevleri) kurumlarında istihdam edilirken özel güvenlik şirketleri ile kamu ve özel kurumların güvenlik ile ilgili birimlerinde de iş bulabilmektedirler.

Zabıt kâtibi, infaz ve koruma memurluğuna atanabilmek için, Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyanlardan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre ilgili komisyonlarca yapılacak mülakat sınavında başarılı olanlar atanmaktadırlar. Yapılan bu sınavda, adalet meslek liselerinin Adalet alanı Zabıt Kâtipliği ile İnfaz ve Koruma dalı mezunlarına öncelik verilerek bunların atamaları gerçekleştirilmektedir.
Adalet Meslek Liseleri Taban Puanları

İL/İLÇE OKUL Alanı Yüzdelik Dilimleri (%) Taban Puanları Pansiyon
ANKARA

ALTINDAĞ

Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ADALET ALANI 30,70 336,722 Pansiyon Yok
ANTALYA

KEPEZ

Nazime Baki Saatçioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ADALET ALANI 22,06 363,228 Pansiyon Yok
İSTANBUL

KAĞITHANE

Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ADALET ALANI 42,36 306,500 Pansiyon Yok
K.MARAŞ

Oomikişubat

Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ADALET ALANI 24,16 356,264 Pansiyon Yok
KİLİS

MERKEZ

Kilis M. Hanifi ve Ökkes Cumbus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ADALET ALANI 74,1 237,214 Pansiyon Yok
NİĞDE

MERKEZ

Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ADALET ALANI 36,41 321,345 Pansiyon Yok

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.